تبلیغات
آناتومی بدن انسان - لقاح و باروری

آدرس آی پی:
سیستم عامل:
نسخه: بیت
اندازه تصویر:

آناتومی بدن انسان - لقاح و باروری


صفحه خانگی اضافه به علاقمندی ها نقشه سایت

نویسندگان

تقویم


آرشیو

بخش ویژه

بازدید امروز:
بازدید دیروز:
بازدید این ماه:
بازدید ماه قبل:
بازدید کل:
کل مطالب:
[Translate to English]
RSS     ATOM
| نویسنده: سایت من | تاریخ: پنجشنبه 29 دی 1390

 

لقاح و باروری

تمام موجودات زنده تولید مثل می كنند. در انسان تولید مثل به وسیله دو نوع سلول انجام می پذیرد. اسپرم ها كه به وسیله بیضه های مرد ساخته می شوند و تخمك ها كه به وسیله تخمدان های زن تولید می شوند. هر یك از این سلول ها نیمی از مجموعه DNA (ماده ژنتیك) را در خود دارند. آنها از طریق مقاربت جنسی، كنار هم قرار می گیرند؛ اگر یك اسپرم وارد یك تخمك شود و آن را بارور كند، DNA مرد و زن تركیب شده، سلول های جدیدی حاصل می شوند. بارداری زمانی رخ می دهد كه این سلول ها خود را در رحم جای می دهند. در طول بارداری كه حدود ۴۰ ‌هفته (۹ماه) طول می كشد، این سلول ها تكامل یافته، نوزاد را به وجود می آورند.
لقاح
در طی مقاربت جنسی اسپرم ها وارد مهبل زن می شوند و سپس از رحم بالا می روند و وارد لوله های حمل تخمك می شوند. اگر اسپرم ها با یك تخمك برخورد كنند، سعی می كنند پوشش آن را سوراخ كنند. اگر یك اسپرم موفق به این كار شود، دم خود را از دست می دهد و با هسته تخمك تركیب می شود و در همین حین تغییرات شیمیایی ایجاد شده در تخمك مانع از ورود اسپرم های دیگر می گردد. به این ترتیب، با تركیب DNA مرد و زن یك سلول جدید حاصل می شود.
آغاز بارداری
سلولی كه از اتصال تخمك و اسپرم حاصل می شود، تخم نام دارد. در عرض ۲ ‌روز پس از بارداری، تخم سفر خود را از طریق لوله حمل تخمك به سمت رحم آغاز می كنند كه این امر با فعالیت عضلات جدار لوله میسر می شود. در همین زمان، تخم خود را مكرراً‌ تقسیم می كند تا مجموعه ای از سلول ها به نام مورولا حاصل شود. پس از ۵ ‌تا ۷ ‌روز این مجموعه سلول به رحم می رسد. این مجموعه خود را به صورت امنی در آندومتر (سطح داخلی رحم) جای می دهد و به رشد خود ادامه می دهد. از این لحظه به بعد از بارداری به خوبی تثبیت می شود. یك بخش از مجموعه سلولـی به داخل آندومتر رشد می كند و تبدیل به جــفت می شود كـه نوزاد در حال تكامل را تغذیه می كند. بقیه سلول ها كه نوزاد به وسیله آنها رشد خواهد كرد، تبدیل به جنین می شوند.
از تخمك تا جنین
با تقسیم سلول های در حال عبور از لوله حمل تخمك،‌ تعداد آنها هر ۱۲ ‌ساعت دو برابر می شود. وقتی مجموعه سلولی به رحم می رسد، شامل صدها سلول است. وقتی سلول ها در سطح داخلی رحم جای می گیرند،‌ تكامل خود را برای تشكیل یك جنین آغاز می كنند.
چگونگی تغذیه جنین
جنین برای برآوردن نیازهای خود به اكسیژن، مواد غذایی و پادتن های ضد عفونت و همچنین برای دفع مواد زاید خود به مادرش وابسته است. این مواد در داخل جفت كه عضوی متصل به سطح داخلی رحم است و از طریق طناب نافـی به نـوزاد مرتبـط مـی شود، بین خـون مادر و خـون جنیـن مبادله مـی شوند. در جفت، خون مادر و جنین نزدیك هم قرار می گیرند ولی واقعاً مخلوط نمی شوند.
عروق خونی در جفت
عروق خونی طناب نافی در جایی كه به جفت می رسند، ساختارهایی به نام پرز را تشكیل می دهند و پرزها به سمت نواحی حاوی خون مادر پیشروری می كنند. كوریون كه غشایی است كه مواد غذایی و سـایر مـواد از طـریق آن عبــور مـی كنند، آنها را محصور می كند.
تكامل جنین
جنین در كیسـه ای در داخـل رحم تـكامـل می یابد. مایع آمنیوتیك مثل یك ضربه گیر برای این كیسه عمل می كند و تغذیه آن نیز به وسیله خون بندناف انجام می گیرد. محصول بارداری در ۸ ‌هفته اول، رویان نام دارد. در این مدت، اندام ها، سر و ظاهر صورت شكل می گیرد؛ بیشتر اعضا تشكیل می شوند و قلب شروع به ضربان می كند. رویـان بعـد از ۸‌‌ ‌هـفـتـه، جنیـن نامیـده مـی شود. تكامل ساختارهای بدن در سراسر بارداری ادامه می یابد.
تغییرات بدن مادر در دوران بارداری
بارداری به سه مرحله (ثلث) تقسیم می شود كه هر یك حدود ۳ ماه طول می كشد. در طی بارداری بدن مادر متحمل تغییرات عمده ای می شود. بارزترین این تغییرات عبارتند از برآمدگی شكم همراه با رشد جنین و بزرگ شدن پستان ها همزمان با آماده شدن آنها برای تولید شیر. به علاوه در هر سه ماهه تغییراتی اختصاصی رخ می دهد. در سه ماهه اول، تغییرات قابل مشاهده اندكی وجود دارد. البته ضربان قلب مادر، حدود ۸ ضربه دردقیقه افزایش می یابد تا گردش خون جنین را زیاد كند. تغییر در غلظت هورمون ها ممكن است باعث ایجاد علایمی چون تهوع شود. در سه ماهه دوم ممكن است در اثر وزن جنین، احساس كمردرد مادر شروع شود. اشتهای مادر ممكن است افزایش یابد. تا هفته‌ههای ۱۸ تا ۲۰ حركات قابل احساس جنین شروع می شود و در شكم مادر احساس لرزش ایجاد می شود. در سه ماهه سوم، همزمان با جهش رشدی جنین، مادر به سرعت وزن می گیرد. سرانجام رحم چنان بزرگ می شود كه سر آن تقریباً به قفسه سینه مادر می رسد. در هفته های آخر، جنین تغییر وضعیت می دهد به طوری كه سر آن به سمت پایین قرار می گیرد و برای تولد آماده می شود.
مادر در هفته ۱۲
پستان های مادر، سفت و آرئول (ناحیه دور نوك پستان) تیره می گردد رحم كه در حال بزرگ شدن است، ممكن است مثانه مادر را تحت فشار قرار دهد.
مادر در هفته ۲۴
با رشد جنین و رحم، شكم مادر شروع به برآمدن می كند. لوبول های تولیدكننده شیر در پستان ها بزرگ می شوند و ممكن است از نوك پستان ترشحاتی بیرون بیاید.
مادر در هفته ۳۶
تحت فشار قرار گرفتن ریه ها، معده، روده ها و مثانه ممكن است علایمی چون تنگی نفس خفیف، سوزش سر دل و تكرر ادرار ایجاد كند.آخرین مطالب ارسالی